71 757 58 30

Wyciskarka to jeden z najlepszych przyjaciół każdego nowoczesnego i energicznego człowieka. W kuchni pełni ona rolę idealnego towarzysza na każdą porę dnia – wszak na zdrowe i pyszne soki nie ma jednej odpowiedniej pory. O każdego przyjaciela trzeba jednak się troszczyć i dbać o to by towarzyszył nam jak najdłużej. Nie inaczej jest z wyciskarką, nad którą także trzeba roztoczyć nieco opieki.

Opinie o tym jakoby użytkowanie i obsługa wyciskarki była sprawą skomplikowaną i czasochłonną zwykle oparte są o doświadczenia ludzi, którzy do czynienia mieli jedynie ze starszymi – a często wręcz archaicznymi modelami – tych urządzeń. Służyły one wiele lat w gospodarstwach domowych, ale ich toporne silniki i niezgrabne obudowy już są jedynie wspomnieniem. Obecnie przychodzi do nas nowa fala, świeżych i nowoczesnych wyciskarek, które nie sprawiają już tak wielu problemów. Jak zadbać o swoją nowoczesną i elegancką wyciskarkę?

BĄDŹ DOBRYM SZEFEM

W kuchni to ty jesteś szefem i osobą która wydaje rozkazy. Jednak historia pokazuje, że tylko dobry i sprawiedliwy władca może w pełni czerpać z pracowitości i lojalności swoich poddanych. I ty musisz być takich dobrym szefem dla swojej wyciskarki. Najważniejszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać przy korzystaniu z urządzeń AGD jest to, że ich silniki również się męczą a części robocze nie mogą pracować w nieskończoność w jednej długiej sesji. Wyciskarka czasami potrzebuję odpocząć. Silniki indukcyjne stosowane we współczesnych wyciskarkach są mocne i energooszczędne, ale w czasie pracy zaczynają się nagrzewać. Nie jest to zjawisko im służące, jednak niemożliwe do całkowitego wyeliminowania. Aby zapobiec nadmiernemu przegrzaniu silnika w czasie pracy należy wykonywać okresowe przerwy w czasie których urządzenie nieco się schłodzi. Zwykle nie muszą być to długie przerwy – najczęściej wystarczy pięć minut. Z tego powodu też dobrze jest wybrać dla siebie urządzenie które wykazuje się przemyślaną konstrukcją i wykazuje się dużą odpornością silnika. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest wyciskarka JUICER LO-7045 Concept. Posiada ona dobrze rozmieszczone otwory wentylacyjne, a jej silnik może pracować bez przerwy nawet przez pół godziny ciągłego wyciskania. Nawet gdyby w nawale pracy zdarzyło nam się zapomnieć o obowiązkowej przerwie to ten model zrobi sobie ją sam – wszystko dzięki zainstalowanemu bezpiecznikowi, który odłączy zasilanie do czasu, aż urządzenie się nie schłodzi.

CZYSTO I HIGIENICZNIE

wyciskarka0025

Koszmar mycia niezgrabnego pojemnika i ostrych noży starych urządzeń do soków odszedł już w niepamięć. Przy ich używaniu najczęściej oprócz samej wyciskarki trzeba było też umyć blat i jego okolice. Aktualnie sprawa uprościła się poważnie – dobre projekty i nowoczesne materiały sprawiają, że większość wyciskarek myje się sama. Na przykład bezkonkurencyjny Sapir SP-1160-N, do którego wystarczy wlać odrobinę wody i uruchomić silnik by przeprowadził całkowicie automatyczny proces czyszczenia. Nawet jeżeli konieczna jest nieco poważniejsza interwencja (np. po przygotowaniu masła orzechowego) to sprawa wygląda całkiem prosto. Z pomocą dołączonej do zestawu szczoteczki wystarczy wyszorować pod bieżącą wodą łatwo demontowany ślimak lub po prostu wrzucić go do zmywarki. Nic trudnego.
Zadbana, czysta i dobrze traktowana wyciskarka działa latami – większość silników w takich urządzeniach objęta się aż 10-cio letnią gwarancją.

Zdjęcia pochodzą ze sklepu Cook & Love gdzie dostępna jest wyciskarka do soków Kuvings.